Apple iPhone 13 Features and Specifications
Apple iPhone 13 comes with a
6.1 inch Display,
with 1170x2532 pixels of resolution .
Apple iPhone 13 sports
6-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs iOS 15 opertaing system.
Apple added to Apple iPhone 13 with 12 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.1 inch
Main Camera 12 MP
RAM 4GB GB
Chipset Apple A15 Bionic (5 nm) GB
Battery 3240 mAh
OS iOS 15
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPhone 13 |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Starlight | Midnight | Blue | Pink | Red | Green |
| Screen Size | 6.1 inch |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.7 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Display Tech | Super Retina XDR OLED | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1170 x 2532 pixels | 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 800 nits (high) | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Ceramic Shield glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Operating System | iOS 15 | upgradable to iOS 18.2 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM 512GB 4GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.6 | 26mm (wide) | 1/1.9" | 1.7µm | dual pixel PDAF | sensor-shift OIS -- 12 MP | f/2.4 | 120Ë | 13mm (ultrawide) | 1/3.4" | 1.0µm |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.2 | 23mm (wide) | 1/3.6" |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | HDR | Dolby Vision HDR (up to 60fps) | stereo sound rec. |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Wired | PD2.0 | 50% in 30 min | 15W wireless (MagSafe) | 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Battery Capacity | Li-Ion 3240 mAh (12.41 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | Lightning | USB 2.0 |
Apple iPhone 13 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2,199 Saudi Riyal 128GB version |
|---|---|
Price in UAE | 1,699 Emirati Dirham 128GB version |
Price in Kuwait | 127 Kuwaiti Dinar 128GB version |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 159 Bahraini Dinar 128GB version |
Price in Qatar | 1470 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar