Apple iPhone 13 Pro Max Features and Specifications
Apple iPhone 13 Pro Max comes with a
6.7 inch Display,
with 1284x2778 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Apple iPhone 13 Pro Max sports
6-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs iOS 15 opertaing system.
Apple added to Apple iPhone 13 Pro Max with 12 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 12 MP
RAM 6GB GB
Chipset Apple A15 Bionic (5 nm) GB
Battery 4352 mAh
OS iOS 15
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPhone 13 Pro Max |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Graphite | Gold | Silver | Sierra Blue | Alpine Green |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.7 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Display Tech | Super Retina XDR OLED | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1284 x 2778 pixels | 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Ceramic Shield glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Operating System | iOS 15 | upgradable to iOS 18.2 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM 512GB 6GB RAM 1TB 6GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.5 | 26mm (wide) | 1/1.7" | 1.9µm | dual pixel PDAF | sensor-shift OIS -- 12 MP | f/2.8 | 77mm (telephoto) | PDAF | 1/3.4" | 1.0µm | OIS | 3x optical zoom -- 12 MP | f/1.8 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | 1/3.4" | 1.0µm | PDAF -- |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.2 | 23mm (wide) | 1/3.6" |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | 10-bit HDR | Dolby Vision HDR (up to 60fps) | ProRes | stereo sound rec. |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Wired | PD2.0 | 50% in 30 min | 15W wireless (MagSafe) | 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Battery Capacity | Li-Ion 4352 mAh (16.75 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | Lightning | USB 2.0 |
Apple iPhone 13 Pro Max Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2,699 Saudi Riyal 256GB version |
|---|---|
Price in UAE | 2220 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 259 Kuwaiti Dinar 256GB version 228 Kuwaiti Dinar 128GB version |
Price in Oman | 300 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 240 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2400 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar