Asus ROG Phone 6D Ultimate Features and Specifications
Asus ROG Phone 6D Ultimate comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2448 pixels of resolution and 165Hz refresh rate.
Asus ROG Phone 6D Ultimate sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Asus added to Asus ROG Phone 6D Ultimate with 50 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Asus ROG Phone 6D Ultimate and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Asus ROG Phone 6D Ultimate |
| Brand | Asus |
| Announcement Date | 2022 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 October 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Space Gray |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 173 x 77 x 10.4 mm |
| IP Protection | IPX4 water resistant |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2448 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| Operating System | Android 12 |
| RAM & Storage | 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF -- 13 MP | f/2.2 | 13mm (ultrawide) -- 5 MP (macro) |
| Selfie Camera | 12 MP | 28mm (wide) |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | 720p@480fps; gyro-EIS | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (2 amplifiers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | PD3.0 | 10W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps LTE (5CA) Cat19 1600/210 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1 (side) | USB Type-C 2.0 (bottom) | OTG | accessory connector |
Asus ROG Phone 6D Ultimate Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 5310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 5040 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 389 Kuwaiti Dinar 512GB/16GBRam version |
Price in Oman | 540 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 570 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 6790 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar