Asus Smartphone for Snapdragon Insiders Features and Specifications
Asus Smartphone for Snapdragon Insiders comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Asus Smartphone for Snapdragon Insiders sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Asus added to Asus Smartphone for Snapdragon Insiders with 64 MP main camera and 24 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 64 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Asus Smartphone for Snapdragon Insiders |
| Brand | Asus |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight blue |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 173.2 x 77.3 x 9.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 800 nits (high) | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.73" | 0.8��m | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.4 | 80mm (telephoto) | PDAF | 3x optical zoom | OIS -- 12 MP | f/2.2 | 112�� | 14mm (ultrawide)" | 1.4��m | dual pixel |
| Selfie Camera | 24 MP | f/2.5 | 27mm (wide) | 0.9� |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | PD3.0 | QC5 | 50% in 30 min | 100% in 50 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE (6CA) Cat20 2000/150 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C |
Asus Smartphone for Snapdragon Insiders Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 5150 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4880 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 430 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 530 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 550 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 6580 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar