BLU C5L Max Features and Specifications
BLU C5L Max comes with a
5.7 inch Display,
with 480x960 pixels of resolution .
BLU C5L Max sports
4-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Blu added to BLU C5L Max with 5 MP main camera and 2 MP selfie camera.
Display 5.7 inch
Main Camera 5 MP
RAM 2GB GB
Chipset Unisoc SC9832 (28nm) GB
Battery 2000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | BLU C5L Max |
| Brand | Blu |
| Announcement Date | 2021 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Blue | Red | Green | Bronze |
| Screen Size | 5.7 inch |
| Dimensions | 159.5 x 76.5 x 10.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 480 x 960 pixels | 18:9 ratio (~188 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC9832 (28nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) |
| RAM & Storage | 16GB 1GB RAM 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Accelerometer |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP |
| Selfie Camera | 2 MP |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 2000 mAh | removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |








