BLU G91 Pro Features and Specifications
BLU G91 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
BLU G91 Pro sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Blu added to BLU G91 Pro with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G90 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | BLU G91 Pro |
| Brand | Blu |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Graphite | Moonstone |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 165.2 x 76.9 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6785 Helio G90 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 30W | Fast wireless charging 10W |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
BLU G91 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 800 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar