Google Pixel 8 Pro Features and Specifications
Google Pixel 8 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1344x2992 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Google Pixel 8 Pro sports
Nona-core (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510) CPU with up to 12GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Google added to Google Pixel 8 Pro with 50 MP main camera and 10.5 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Google Tensor G3 (4 nm) GB
Battery 5050 mAh
OS Android 14
Latest offers for Google Pixel 8 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Google Pixel 8 Pro |
| Brand | |
| Announcement Date | 2023 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 October 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Obsidian | Porcelain | Bay | Mint |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 162.6 x 76.5 x 8.8 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1344 x 2992 pixels | 20:9 ratio (~489 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (high) | 2400 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | upgradable to Android 16 | up to 7 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer | thermometer (skin temperature) |
| CPU | Nona-core (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715s MC10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.7 | 25mm (wide) | 1/1.31" | 1.2µm | dual pixel PDAF | OIS -- 48 MP | f/2.8 | 113mm (periscope telephoto) | 1/2.55" | 0.7µm | dual pixel PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 48 MP | f/2.0 | 126Ë (ultrawide) | 1/2.0" | 0.8µm | dual pixel PDAF |
| Selfie Camera | 10.5 MP | f/2.2 | 20mm (ultrawide) | 1/3.1" | 1.22µm | PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS | OIS | 10-bit HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | PD3.0 | PPS | 50% in 30 min | 23W wireless | Reverse wireless | Bypass charging |
| Battery Capacity | Li-Ion 5050 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 |
Google Pixel 8 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4,999 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version 3,399 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version 2,644 Saudi Riyal 128GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 299 Kuwaiti Dinar 512GB/12GBRam version 229 Kuwaiti Dinar 256GB/12GBRam version 209 Kuwaiti Dinar 128GB/12GBRam version |
Price in Oman | 200 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1600 QAR (Approximate Price) |








Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar