Honor Magic6 Lite Features and Specifications
Honor Magic6 Lite comes with a
6.78 inch Display,
with 1220x2652 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic6 Lite sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Honor added to Honor Magic6 Lite with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5300 mAh
OS Android 13
Latest offers for Honor Magic6 Lite and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic6 Lite |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sunrise Orange | Midnight Black | Emerald Green |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 163.6 x 75.5 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1220 x 2652 pixels | 19.5:9 ratio (~431 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | Magic OS 7.2 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.67" | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 35W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5300 mAh (Europe) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Magic6 Lite Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar