Honor Magic6 RSR Porsche Design Features and Specifications
Honor Magic6 RSR Porsche Design comes with a
6.8 inch Display,
with 1280x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic6 RSR Porsche Design sports
8-cores CPU, up to 24GB of RAM ,up to 1000GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Honor added to Honor Magic6 RSR Porsche Design with 180 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 180 MP
RAM 24GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5600 mAh
OS Android 14
Latest offers for Honor Magic6 RSR Porsche Design and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic6 RSR Porsche Design |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2024 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 March 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Agate Grey | Frozen Berry |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 162.5 x 75.8 x 8.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR |
| Screen Resolution | 1280 x 2800 pixels | 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1800 nits (high) | 5000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | NanoCrystal Shield |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | MagicOS 8 |
| RAM & Storage | 1TB 24GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.4-2.0 | 23mm (wide) | 1/1.3" | LiDAR AF | PDAF | OIS -- 180 MP | f/2.6 | (periscope telephoto) | 1/1.49" | 0.56µm | PDAF | OIS | 2.5x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 13mm | 122Ë (ultrawide) | 1/2.88" | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 22mm (wide) | 1/2.93" | AF |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS | OIS | HDR | 10-bit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 66W wireless | Reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C 5600 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) or Dual SIM (1x Nano-SIM and 1x eSIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 | DisplayPort 1.2 | OTG |
Honor Magic6 RSR Porsche Design Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 9760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 9270 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 820 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 990 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 1040 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 12480 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar