Honor Play 80 Pro Features and Specifications
Honor Play 80 Pro comes with a
6.8 inch Display,
with 720x1610 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Play 80 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Honor added to Honor Play 80 Pro with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) GB
Battery 7000 mAh
OS Android 15
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Play 80 Pro |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Azure |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1610 pixels | 20:9 ratio (~259 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 850 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Aluminosilicate glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Operating System | Android 15 | Magic OS 9 |
| RAM & Storage | 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 7.5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 7000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Play 80 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1020 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1200 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar