Honor X8 5G Features and Specifications
Honor X8 5G comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Honor X8 5G sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Honor added to Honor X8 5G with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 480+ 5G (8 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Honor X8 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X8 5G |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2022 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 August 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Ocean Blue |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 163.7 x 75.1 x 8.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 | Magic UI 4.2 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.9 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Honor X8 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 800 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 940 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar