Honor X80i Features and Specifications
Honor X80i comes with a
6.6 inch Display,
with 1200x2600 pixels of resolution and 120Hz3840Hz refresh rate.
Honor X80i sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Honor added to Honor X80i with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) GB
Battery 7000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X80i |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Pink | Green |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm |
| IP Protection | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1200 x 2600 pixels | 19.5:9 ratio (~434 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz3840Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 2000 nits (high) | 6500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Aluminosilicate glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| Operating System | Android 16 | MagicOS 10 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | compass | proximity (ultrasonic) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 6W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 7000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor X80i Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar