Honor X8a Features and Specifications
Honor X8a comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2388 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Honor X8a sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor X8a with 100 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 100 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Helio G88 (12nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Honor X8a and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X8a |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 February 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cyan Lake | Titanium Silver | Midnight Black |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 162.9 x 74.5 x 7.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm) |
| Operating System | Android 12 | Magic UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 128GB 12GB RAM 256GB 4GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 100 MP | f/1.9 | (wide) | AF -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired | 50% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor X8a Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar