Honor X9a Features and Specifications
Honor X9a comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor X9a sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor X9a with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 5100 mAh
OS Android 12
Latest offers for Honor X9a and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X9a |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 January 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titanium Silver | Emerald Green | Midnight Black |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 161.6 x 73.9 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 800 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | MagicOS 7 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 40W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5100 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor X9a Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar