Huawei Mate 60 RS Ultimate Features and Specifications
Huawei Mate 60 RS Ultimate comes with a
6.82 inch Display,
with 1260x2720 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Huawei Mate 60 RS Ultimate sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs HarmonyOS 4.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei Mate 60 RS Ultimate with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 48 MP
RAM 16GB GB
Chipset Kirin 9000S (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS HarmonyOS 4.0
Latest offers for Huawei Mate 60 RS Ultimate and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei Mate 60 RS Ultimate |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Red |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 163.7 x 79 x 8.1 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1260 x 2720 pixels | 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Huawei Kunlun Glass 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 4.0 (China) |
| RAM & Storage | 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Face ID | fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | barometer | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.4-f/4.0 | 24mm (wide) | PDAF | OIS -- 48 MP | f/3.0 | 90mm (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 3.5x optical zoom -- 40 MP | f/2.2 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | PDAF |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | 18mm (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240/480fps | 720p@960fps | 720p@3840fps | HDR | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 88W wired | 100% in 30 min | 50W wireless | 20W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG | DisplayPort 1.2 |
Huawei Mate 60 RS Ultimate Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 6280 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 5960 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 530 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 640 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 670 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 8030 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar