Huawei Mate X2 4G Features and Specifications
Huawei Mate X2 4G comes with a
8.0 inch Display,
with 2200x2480 pixels of resolution and OLED| refresh rate.
Huawei Mate X2 4G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs HarmonyOS 2.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei Mate X2 4G with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 8.0 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 9000 (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS HarmonyOS 2.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei Mate X2 4G |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Light Blue |
| Screen Size | 8.0 inch |
| Dimensions | Unfolded: 161.8 x 145.8 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable OLED |
| Screen Resolution | 2200 x 2480 pixels (~414 ppi density) |
| Refresh Rate | OLED| |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9000 (5 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/1.28" | 1.22µm | multi-directional PDAF | Laser AF | OIS -- 12 MP | f/2.4 | 70mm (telephoto) | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 8 MP | f/4.4 | 240mm (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 10x optical zoom -- 16 MP | f/2.2 | 17mm (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 55W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Huawei Mate X2 4G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 9800 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 9300 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 820 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 1000 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 1050 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 12530 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar