Huawei Mate XT Ultimate Features and Specifications
Huawei Mate XT Ultimate comes with a
10.2 inch Display,
with 2232x3184 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Huawei Mate XT Ultimate sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs HarmonyOS 4.2 opertaing system.
Huawei added to Huawei Mate XT Ultimate with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 10.2 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Kirin 9010 (7 nm) GB
Battery 5600 mAh
OS HarmonyOS 4.2
Latest offers for Huawei Mate XT Ultimate and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei Mate XT Ultimate |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 September 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Red | Black |
| Screen Size | 10.2 inch |
| Dimensions | Unfolded: 156.7 x 219 x 3.6-4.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Tri-foldable LTPO OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 2232 x 3184 pixels (~381 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | Dual display (2/3 of the main display): 7.9 inches | 2048 x 2232 pixels |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9010 (7 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 4.2 (China) |
| RAM & Storage | 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x2.3 GHz Taishan Big & 3x2.18 GHz Taishan Mid & 4x1.55 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.4-f/4.0 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0��m | PDAF | OIS -- 12 MP | f/3.4 | 125mm (periscope telephoto) | 1" | 1.0��m | PDAF | OIS | 5.5x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 120�� (ultrawide" | 1.24��m| |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.6" | 1.22� |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | OIS | HDR Vivid |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 50W wireless | 7.5W reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 5600 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | L2HC |
| USB | USB Type-C 3.1 | DisplayPort 1.2 | OTG |
Huawei Mate XT Ultimate Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 8,999 Saudi Riyal 1T/16GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 14,400 Emirati Dirham 1T/16GBRam version 13,999 Emirati Dirham 512GB/16GBRam version |
Price in Kuwait | 1220 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 1,104 Omani Riyal 1T version |
Price in Bahrain | 1,094 Bahraini Dinar 1T version |
Price in Qatar | 18640 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar