Huawei nova Y72 Features and Specifications
Huawei nova Y72 comes with a
6.75 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Huawei nova Y72 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs EMUI 12 opertaing system.
Huawei added to Huawei nova Y72 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.75 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 710A (14 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS EMUI 12
Latest offers for Huawei nova Y72 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei nova Y72 |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 February |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green |
| Screen Size | 6.75 inch |
| Dimensions | 168.3 x 77.7 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| Operating System | EMUI 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Huawei nova Y72 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 910 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1070 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar