Huawei P60 Pro Features and Specifications
Huawei P60 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1220x2700 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Huawei P60 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs HarmonyOS 3.1 opertaing system.
Huawei added to Huawei P60 Pro with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 48 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) GB
Battery 4815 mAh
OS HarmonyOS 3.1
Latest offers for Huawei P60 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei P60 Pro |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2023 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Violet | Rococo Pearl |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 161 x 74.5 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1220 x 2700 pixels (~444 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Kunlun Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 3.1 (China) | EMUI 13.1 (Europe) | no Google Play Services |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.4-f/4.0 | 25mm (wide) | PDAF | OIS -- 48 MP | f/2.1 | 90mm (telephoto) | PDAF | sensor-shift OIS | 3.5x optical zoom -- 13 MP | f/2.2 | 13mm (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 88W wired | 50W wireless | Reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4815 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Huawei P60 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 5830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 5540 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 490 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 600 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 630 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 7460 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar