Infinix Hot 11s Features and Specifications
Infinix Hot 11s comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2480 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Infinix Hot 11s sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 11s with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G88 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 11s |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Polar Black | Green Wave | Purple |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 168.9 x 77 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2480 pixels (~399 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | NEG Dinorex T2X-1 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G88 (12nm) |
| Operating System | Android 11 | XOS 7.6 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | PDAF -- 2 MP | (depth) -- QVGA |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Hot 11s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar