Infinix Hot 30 Play NFC Features and Specifications
Infinix Hot 30 Play NFC comes with a
6.82 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Infinix Hot 30 Play NFC sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 30 Play NFC with 16 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 16 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G37 (12 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 30 Play NFC |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 May 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mirage Black | Blade White | Bora Purple |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 170.6 x 77.5 x 8.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | XOS 12.6 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 16 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- QVGA |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |








