Infinix Hot 40i Features and Specifications
Infinix Hot 40i comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Infinix Hot 40i sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 40i with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Unisoc T606 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 40i |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Starlit Black | Palm Blue | Horizon Gold | Starfall Green |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 480 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | XOS 13 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |









