Infinix Note 11 Features and Specifications
Infinix Note 11 comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Infinix Note 11 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Infinix added to Infinix Note 11 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G88 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Note 11 |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Celestial Snow | Glacier Green | Graphite Black |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 164.4 x 76.7 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 650 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G88 (12nm) |
| Operating System | Android 11 | XOS 10 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- QVGA |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1440p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Note 11 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar