Infinix Note 12 G96 Features and Specifications
Infinix Note 12 G96 comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Infinix Note 12 G96 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Infinix added to Infinix Note 12 G96 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G96 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Infinix Note 12 G96 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Note 12 G96 |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 May 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Force Black | Snowfall | Sapphire Blue (Jewel Blue) |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 164.6 x 76.8 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | XOS 10.6 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | 1/2.8" | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- QVGA |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Note 12 G96 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 660 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |








Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar