Infinix Note 12 VIP Features and Specifications
Infinix Note 12 VIP comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Infinix Note 12 VIP sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Infinix added to Infinix Note 12 VIP with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G96 (12 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Infinix Note 12 VIP and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Note 12 VIP |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 July 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cayenne grey | Force black |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 163.5 x 76.7 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 700 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | XOS 10.5 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.67" | 0.64µm | PDAF | Laser AF -- 13mm f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | (wide) | 1/2.76" | 1.12µm |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | 100% in 17 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Note 12 VIP Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |








Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar