Infinix Note 30 Features and Specifications
Infinix Note 30 comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Infinix Note 30 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Infinix added to Infinix Note 30 with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G99 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Note 30 |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 May 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Obsidian Black | Interstellar Blue | Sunset Gold |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 580 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | (wide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- QVGA |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |








