Lenovo K14 Plus Features and Specifications
Lenovo K14 Plus comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Lenovo K14 Plus sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Lenovo added to Lenovo K14 Plus with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Unisoc T700 GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Lenovo K14 Plus and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Lenovo K14 Plus |
| Brand | Lenovo |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gold |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 165.1 x 75.7 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T700 |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | Mali G52 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Lenovo K14 Plus Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar