Lenovo Legion 2 Pro Features and Specifications
Lenovo Legion 2 Pro comes with a
6.92 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Lenovo Legion 2 Pro sports
8-cores CPU, up to 18GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Lenovo added to Lenovo Legion 2 Pro with 64 MP main camera and 0 MP selfie camera.
Display 6.92 inch
Main Camera 64 MP
RAM 18GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 5500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Lenovo Legion 2 Pro |
| Brand | Lenovo |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 April 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titanium White | Ultimate Black |
| Screen Size | 6.92 inch |
| Dimensions | 176 x 78.5 x 9.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | Legion OS |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 512GB 18GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.9 | 25mm (wide) | 1/1.32" | 1.0µm | PDAF -- 16 MP | f/2.2 | 123Ë | 16mm (ultrawide) | 1.0µm |
| Selfie Camera | Motorized pop-up 44 MP | f/2.0 | 24mm (wide) | 1/2.65" | 1.0µm | AF |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | gyro-EIS | HDR10+ rec. |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired (dual USB-C ports) | 50% in 12 min | 100% in 30 min | 65W wired (single USB-C port) |
| Battery Capacity | Li-Po 5500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | Two USB Type-C (2.0 & 3.1) | OTG |
Lenovo Legion 2 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3940 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 309 Kuwaiti Dinar 512GB/18GBRam version 269 Kuwaiti Dinar 512GB/16GBRam version 249 Kuwaiti Dinar 256GB/12GBRam version |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 380 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4560 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar