Lenovo Legion Y90 Features and Specifications
Lenovo Legion Y90 comes with a
6.92 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Lenovo Legion Y90 sports
8-cores CPU, up to 18GB of RAM ,up to 640GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Lenovo added to Lenovo Legion Y90 with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.92 inch
Main Camera 64 MP
RAM 18GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5600 mAh
OS Android 12
Latest offers for Lenovo Legion Y90 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Lenovo Legion Y90 |
| Brand | Lenovo |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray |
| Screen Size | 6.92 inch |
| Dimensions | 177 x 78.4 x 10.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | ZUI 13 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 640GB 18GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.9 | 25mm (wide) | 1/1.32" | 1.0µm | PDAF -- 13 MP | 120Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | gyro-EIS | HDR10+ rec. |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 68W wired | 100% in 35 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5600 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2 | USB Type-C 2.0 | OTG |
Lenovo Legion Y90 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2640 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 289 Kuwaiti Dinar 64GB/18GBRam version |
Price in Oman | 320 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 320 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2530 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar