Lenovo Tab M9 Features and Specifications
Lenovo Tab M9 comes with a
9.0 inch Display,
with 800x1340 pixels of resolution .
Lenovo Tab M9 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Lenovo added to Lenovo Tab M9 with 8 MP main camera and 2 MP selfie camera.
Display 9.0 inch
Main Camera 8 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G80 (12 nm) GB
Battery 5100 mAh
OS Android 12
Latest offers for Lenovo Tab M9 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Lenovo Tab M9 |
| Brand | Lenovo |
| Announcement Date | 2022 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Arctic Grey | Frost Blue |
| Screen Size | 9.0 inch |
| Dimensions | 215.4 x 136.8 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 800 x 1340 pixels | 5:3 ratio (~173 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 |
| RAM & Storage | 32GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | AF |
| Selfie Camera | 2 MP |
| Video Recording | 1080p |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5100 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM (cellular model only) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE - cellular model only |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Lenovo Tab M9 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 375 Emirati Dirham 64GB/4GBRam version |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 31 Bahraini Dinar 64GB/4GBRam version |
Price in Qatar | 469 Qatari Riyal 64GB/4GBRam version |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar