Motorola Moto G23 Features and Specifications
Motorola Moto G23 comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Motorola Moto G23 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G23 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Motorola Moto G23 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G23 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2023 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 January 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Matte Charcoal | Pearl White | Steel Blue |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 162.7 x 74.7 x 8.2 mm |
| IP Protection | Water-resistant design |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 400 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Panda glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | planned upgrade to Android 14 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 0.64µm | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G23 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 530 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 370 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 580 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar