Motorola Moto G24 Features and Specifications
Motorola Moto G24 comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Motorola Moto G24 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G24 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Motorola Moto G24 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G24 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 February 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Matte Charcoal | Ice Green | Blueberry | Pink Lavender |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.5 x 74.5 x 8 mm |
| IP Protection | Water-resistant design |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 537 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 (wide) | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G24 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 390 Emirati Dirham 128GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar