Motorola Moto G24 Power Features and Specifications
Motorola Moto G24 Power comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Motorola Moto G24 Power sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G24 Power with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Motorola Moto G24 Power and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G24 Power |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 February 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glacier Blue | Ink Blue |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.5 x 74.5 x 9 mm |
| IP Protection | Water repellent design |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 537 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 (wide) | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | 1.12µm version |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio (market/region dependent) |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G24 Power Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 800 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 22 Kuwaiti Dinar 256GB/8GBRam version |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 940 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar