Motorola Moto G60S Features and Specifications
Motorola Moto G60S comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Moto G60S sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G60S with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 64 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G95 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G60S |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Green | Blue |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 169.7 x 75.9 x 9.6 mm |
| IP Protection | Water repellent design |
| Display Tech | IPS LCD | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 450 nits (normal) | 562 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë | (ultrawide) -- 5 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30/120fps | 1080p@30/60/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 50W wired | QC4 |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Motorola Moto G60S Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1020 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 28 Kuwaiti Dinar 128GB version |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1200 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar