Nokia 2780 Flip Features and Specifications
Nokia 2780 Flip comes with a
2.7 inch Display,
with 240x320 pixels of resolution .
Nokia 2780 Flip sports
4-cores CPU, up to 512MB of RAM ,up to 4GB internal storage and runs KaiOS 3.1 opertaing system.
Nokia added to Nokia 2780 Flip with 5 MP main camera and 0 MP selfie camera.
Display 2.7 inch
Main Camera 5 MP
RAM 512MB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 215 (28 nm) GB
Battery 1450 mAh
OS KaiOS 3.1
Latest offers for Nokia 2780 Flip and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Nokia 2780 Flip |
| Brand | Nokia |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 November 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Red | Blue |
| Screen Size | 2.7 inch |
| Dimensions | 202.1 x 58 x 11.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels | 4:3 ratio (~148 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) |
| Operating System | KaiOS 3.1 |
| RAM & Storage | 4GB 512MB RAM |
| SD Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Sensors | |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP |
| Selfie Camera | |
| Video Recording | unspecified spec |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 1450 mAh | removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Nokia 2780 Flip Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 350 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 400 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar