Nokia C10 Features and Specifications
Nokia C10 comes with a
6.52 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Nokia C10 sports
4-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Nokia added to Nokia C10 with 5 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.52 inch
Main Camera 5 MP
RAM 2GB GB
Chipset Unisoc SC7331E (28nm) GB
Battery 3000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Nokia C10 |
| Brand | Nokia |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Light Purple |
| Screen Size | 6.52 inch |
| Dimensions | 169.9 x 77.9 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Panda Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC7331E (28nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) |
| RAM & Storage | 16GB 1GB RAM 16GB 2GB RAM 32GB 1GB RAM 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 3000 mAh | removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
Nokia C10 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 350 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 400 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar