OnePlus 12 Features and Specifications
OnePlus 12 comes with a
6.82 inch Display,
with 1440x3168 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
OnePlus 12 sports
8-cores CPU, up to 24GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus 12 with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 64 MP
RAM 24GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5400 mAh
OS Android 14
Latest offers for OnePlus 12 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus 12 |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Flowy Emerald | Silky Black | Silver (Glacial White) |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 164.3 x 75.8 x 9.2 mm |
| IP Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (normal) | 1600 nits (high) | 4500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 4 major Android upgrades | OxygenOS 15 () | ColorOS 14 (China) |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM 1TB 24GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | 23mm (wide) | 1/1.43" | 1.12µm | multi-directional PDAF | OIS -- 64 MP | f/2.6 | 70mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 48 MP | f/2.2 | 14mm | 114Ë (ultrawide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 21mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240/480fps | Auto HDR | gyro-EIS | Dolby Vision |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | PD | QC | 100% in 26 min () | 80W wired | PD | QC | 100% in 30 min (USA) | 50W wireless | 100% in 55 min | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 5400 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
OnePlus 12 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2,899 Saudi Riyal 512GB/16GBRam version 2,444 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 2,652 Emirati Dirham 512GB/16GBRam version |
Price in Kuwait | 230 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 370 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2930 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar