OnePlus Nord 4 Features and Specifications
OnePlus Nord 4 comes with a
6.74 inch Display,
with 1240x2772 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
OnePlus Nord 4 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus Nord 4 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.74 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5500 mAh
OS Android 14
Latest offers for OnePlus Nord 4 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus Nord 4 |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2024 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Obsidian Midnight | Mercurial Silver | Oasis Green |
| Screen Size | 6.74 inch |
| Dimensions | 162.6 x 75 x 8 mm |
| IP Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Tech | Fluid AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1240 x 2772 pixels | 20:9 ratio (~450 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 2150 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 4 major Android upgrades | OxygenOS 15 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 732 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 25mm (wide) | 1/1.95" | 0.8��m | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 112�� (ultrawide" | 1.12� |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 24mm (wide) | 1.0� |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | PPS | 100% in 28 min |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0 |
OnePlus Nord 4 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,639 Saudi Riyal 512GB/16GBRam version 1,499 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,333 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1780 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar