Oppo A17 Features and Specifications
Oppo A17 comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution .
Oppo A17 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oppo added to Oppo A17 with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G35 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Oppo A17 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A17 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 September 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Lake Blue | Sunlight Orange |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 164.2 x 75.6 x 8.3 mm |
| IP Protection | IPX4 water resistance |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G35 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | ColorOS 12.1 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB 2.0 |
Oppo A17 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 413 Saudi Riyal 64GB/4GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar