Oppo A3 Features and Specifications
Oppo A3 comes with a
6.67 inch Display,
with 720x1604 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo A3 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Oppo added to Oppo A3 with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) GB
Battery 5100 mAh
OS Android 14
Latest offers for Oppo A3 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A3 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2024 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ocean Blue | Nebula Red |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 7.7 mm |
| IP Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1604 pixels | 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Panda glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PD2.0 | 50% in 30 min |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A3 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 515 Saudi Riyal 128GB/6GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 569 Emirati Dirham 128GB/6GBRam version |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 760 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar