Oppo A38 Features and Specifications
Oppo A38 comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo A38 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo A38 with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Oppo A38 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A38 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glowing Black | Glowing Gold |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.7 x 75 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 720 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD | 50% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A38 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 496 Saudi Riyal 128GB/6GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 310 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 490 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar