Oppo A3x Features and Specifications
Oppo A3x comes with a
6.67 inch Display,
with 720x1604 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo A3x sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Oppo added to Oppo A3x with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 8 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) GB
Battery 5100 mAh
OS Android 14
Latest offers for Oppo A3x and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A3x |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2024 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sparkle Black | Starlight White | Starry Purple |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 7.7 mm |
| IP Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1604 pixels | 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Panda glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PD2.0 | 50% in 30 min |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A3x Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 395 Saudi Riyal 128GB/4GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar