Oppo A58 Features and Specifications
Oppo A58 comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo A58 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oppo added to Oppo A58 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 700 (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Oppo A58 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A58 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 November 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Violet |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.8 x 75 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 480 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Operating System | Android 12 | ColorOS 12.1 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 27mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 27mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A58 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 870 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar