Oppo A59 Features and Specifications
Oppo A59 comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo A59 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo A59 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 13 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Oppo A59 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A59 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silk Gold | Starry Black |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 8.1 mm thickness |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 480 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Operating System | Android 13 | ColorOS 13.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 25mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.2 | 27mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 52% in 30 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A59 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 780 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 60 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 850 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar