Oppo A74 Features and Specifications
Oppo A74 comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Oppo A74 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo A74 with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 662 (11 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A74 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Prism Black | Midnight Blue |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 160.3 x 73.8 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) | 800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 27mm (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 54% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A74 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar