Oppo A76 Features and Specifications
Oppo A76 comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo A76 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo A76 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 13 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Oppo A76 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A76 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glowing Black | Glowing Blue |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 164.4 x 75.7 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 480 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/3.06" | 1.12µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A76 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 800 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar