Oppo A77 (Mediatek) Features and Specifications
Oppo A77 (Mediatek) comes with a
5.5 inch Display,
with 1080x1920 pixels of resolution .
Oppo A77 (Mediatek) sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 6 opertaing system.
Oppo added to Oppo A77 (Mediatek) with 13 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 5.5 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek (28 nm) GB
Battery 3200 mAh
OS Android 6
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A77 (Mediatek) |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2017 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2017 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gold | Rose Gold | Black |
| Screen Size | 5.5 inch |
| Dimensions | 153.3 x 75.2 x 7.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels | 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| Operating System | Android 6 (Marshmallow) | ColorOS 3 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | PDAF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/3.06" | 1.0õm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 3200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.0 | A2DP |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |
Oppo A77 (Mediatek) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1680 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 150 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1380 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar