Oppo F11 Pro Features and Specifications
Oppo F11 Pro comes with a
6.53 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Oppo F11 Pro sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 9.0 opertaing system.
Oppo added to Oppo F11 Pro with 48 MP main camera and 0 MP selfie camera.
Display 6.53 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio P70 (12nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 9.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo F11 Pro |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2019 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 March |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Thunder Black | Aurora Green |
| Screen Size | 6.53 inch |
| Dimensions | 161.3 x 76.1 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | LTPS IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~397 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P70 (12nm) |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) | ColorOS 6 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 64GB 6GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.25" | 0.8õm | PDAF -- 5 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | Motorized pop-up 16 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/3.06" | 1.0õm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 20W | VOOC 3.0 |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |
Oppo F11 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1420 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar