Oppo F19s Features and Specifications
Oppo F19s comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Oppo F19s sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo F19s with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 662 (11 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo F19s |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glowing Black | Glowing Gold |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 160.3 x 73.8 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) | 800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 27mm (wide) | 1/3.09" | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 54% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo F19s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 870 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar