Oppo F3 Features and Specifications
Oppo F3 comes with a
5.5 inch Display,
with 1080x1920 pixels of resolution .
Oppo F3 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 6 opertaing system.
Oppo added to Oppo F3 with 13 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 5.5 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek (28 nm) GB
Battery 3200 mAh
OS Android 6
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo F3 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2017 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2017 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gold | Rose Gold |
| Screen Size | 5.5 inch |
| Dimensions | 153.3 x 75.2 x 7.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels | 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| Operating System | Android 6 (Marshmallow) | ColorOS 3 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 1/3.1" | 1.12õm | PDAF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/3.06" | 1.0õm -- 8 MP | f/2.4 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 3200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.1 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |
Oppo F3 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 980 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1160 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar